Wymiana i instalacja nowej miski wc
2020 Wymiana sedesu nie należy do zadać szczególnie skomplikowanych. Zanim jednak zabierzemy się do pracy, musimy wybrać odpowiedni model miski ustępowej. Warto również wcześniej zaplanować wszystkie prace, by podczas montażu uniknąć niepotrzebnych problemów. O czym zatem warto pamiętać, decydując się na samodzielną wymianę sedesu?
Wymiana sedesu – na co warto zwrócić uwagę?
Jeżeli zachodzi konieczność wymiany starej miski sedesowej na nową, najprościej jest zastąpić sedes kompaktowy nowym kompaktem, a podwieszany – nowym sedesem podwieszanym. Wówczas wystarczy zamontować nową wersję, bez konieczności wykonywania dodatkowych prac hydraulicznych czy murarskich.
Czym zatem są kompakty, a czym sedesy podwieszane? Miska ustępowa kompaktowa jest to tradycyjna, stojąca wersja sedesu, wraz ze zbiornikiem na wodę zamontowanym na muszli. Na rynku mamy wiele takich modeli, a ich ceny są bardzo zróżnicowane, najczęściej jednak niższe niż zestawu podwieszanego.
Z kolei sedesy podwieszane są to zestawy, które składają się ze specjalnego stelaża ze spłuczką, przycisku spłukującego oraz miski. Miski ustępowe zawiesza się na stelażu, choć ostatnio pojawiły się też wersje instalowane przy nim na podłodze.
O czym warto pamiętać, kupują sedes na wymianę?
Na początku musimy sprawdzić jaki typ kanalizacji mamy w swojej łazience. Może on być umieszczony w podłodze (jest to tzw. odpływ pionowy, inaczej zwany warszawskim lub dolnym) lub też w ścianie (jest to tzw. odpływ poziomy, inaczej zwany poznańskim lub bocznym). Ustalenie tego jest bardzo ważne, bowiem część kompaktów oraz stelaży do sedesów podwieszanych jest przeznaczona tylko do jednego z tych rodzajów odpływu. Na rynku dostępne są również modele uniwersalne, można więc ewentualnie zakupić taką wersję.
Poza tym wybierając nowy sedes warto zawrócić uwagę na:
• system oszczędzania wody, dzięki któremu będziemy mogli wybrać mniejszą lub większą ilość wody do spłukiwania;
• system spłukiwania – czy woda wypływa z dwóch czy czterech stron miski, czy może jest to tzw. systemem kropelkowy, który zapewnia większą higienę muszli sedesowej;
• gatunek oraz wygląd ceramiki (czy nie ma przebarwień, zadrapań itp.).
Jak zamontować sedes kompaktowy?
W przypadku sedesów stojących, miskę należy zamontować do podłogi za pomocą śrub, które w praktyce mogą być prawie niewidoczne (jeżeli odpowiednio je zamocujemy). Przy montażu dolnopłuku należy sprawdzić jego szerokość, zwłaszcza gdy ma on zastąpić górnopłuk, bowiem sedes należy odpowiednio odsunąć od ściany, tak aby zrobić miejsce na rezerwuar. Jeśli tego miejsca będzie za mało, to nie będzie można swobodnie oprzeć o niego deski sedesowej, a w skrajnej sytuacji może ona nawet opadać na plecy temu, kto będzie korzystać z WC.
Warto zastanowić się nad wyborem kompaktu, czyli zestawu miski i rezerwuaru, które są do siebie dopasowane. Wówczas zbiornik spłukujący ustawiony jest na misce i tworzy z nią integralną całość.
Jak zamontować sedes podwieszany?
Wisząca miska ustępowa mocowana jest na stelażu instalacyjnym. Taki stelaż montuje się do ściany i podłogi, lub ewentualnie tylko do podłogi. W przypadku ścianek działowych stosuje się stelaże o konstrukcji lekkiej, z kolei do ścian murowanych – śmiało można sięgnąć po model o konstrukcji ciężkiej.
Kiedy już zamontujemy sedes podwieszany i podłączymy go do instalacji wodnej i kanalizacyjnej, możemy go obmurować lub przykręcić do niego wodoodporne płyty gipsowo-kartonowe, które później pokrywa się płytkami ceramicznymi.
Deska sedesowa – co powinniśmy o niej wiedzieć?
Kupując nową miskę ustępową upewnijmy się czy w komplecie jest deska sedesowa. Najczęściej trzeba ją dokupić osobno.
Poza zwykłymi deskami sedesowymi w sklepach dostaniemy także:
• deski wolno padające wyposażone w system amortyzacji, które spowalniają i wyciszają opadanie – najczęściej kosztują od 200 zł;
• deski antybakteryjne zawierające powłokę z jonami srebra, które zapobiegają rozmnażaniu się baterii – dostępne są już od 50 zł;
• deski ozdobne – np. drewniane, z wzorami, z kolorowych tworzyw sztucznych – dostępne są od 80 zł.