Sprawna wentylacja w łazience

14/07
2020
Łazienka to pomieszczenie szczególnie narażone na występowanie wilgoci i pary wodnej. Odpowiedni system wentylacji jest więc kluczowym elementem domu i należy się upewnić, że jest on wykonany prawidłowo. Wilgoć sprzyja namnażaniu się niebezpiecznych grzybów i pleśni, a to z kolei wpływa nie tylko na estetykę pomieszczenia, ale i na samopoczucie domowników.

Zła wentylacja?


Ręczniki w łazience nie wysychają, w powietrzu czuć wilgoć, lustro ciągle pokryte jest parą, a na płytkach skrapla się woda? To sygnał, że wentylacja wykonana jest nieprawidłowo zwyczajnie jej nie ma. W takiej sytuacji najczęściej należy uchylić drzwi od łazienki, żeby wyrównać napływ powietrza. Jednak to z kolei powoduje gromadzenie się wilgoci na ścianach pozostałych pomieszczeń.

Wentylacja łazienkowa

Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest powszechnie stosowana wentylacja grawitacyjna. To naturalny proces związany z prawami natury. Ruch powietrza napędzany jest za pomocą temperatury i ciśnienia. Na zewnątrz panują inne warunki niż w pomieszczeniu poddanym działaniu gorącej wody, więc następuje naturalna wymiana powietrza. Poprzez kratki wentylacyjne wydostaje się zanieczyszczone powietrze, a czyste dostaje się do pomieszczenia poprzez okna i drzwi. Jednak rozwiązanie to jest mało wydajne latem z uwagi na niewielką różnicę temperatur.

Coraz częściej dla skutecznej wentylacji montuje się systemy mechaniczne. Z reguły są to urządzenia zasilane prądem. Wentylacja mechaniczna umożliwia zastosowanie szeregu rozwiązań. Jednym z nich są niewielkie wentylatory montowane tuż przy wylocie kanału wentylacyjnego. Są skuteczne tylko wtedy, gdy są włączone. W przeciwnym razie stanowi tylko barierę odprowadzania zanieczyszczonego powietrza.

W ostatnich latach prawdziwym hitem stała się rekuperacja. To system stosowany nie tylko do wentylacji łazienki, ale całego domu. To oddzielna instalacja, która dodatkowo odzyskuje ciepło. Warto rozważyć zainstalowanie rekuperacji w swoim domu.

Wentylacja w łazience a wymogi budowlane


Wentylacja w łazience unormowana jest odpowiednimi przepisami w prawie budowlanym. W każdym budynku, czy to mieszkalnym, czy użyteczności publicznej, musi być zapewniony sprawny kanał wentylacyjny.

Jeżeli w łazience znajduje się okno, nasza sytuacja na wyjściowa jest dużo lepsza, gdyż możliwość regularnego wietrzenia, zmniejsza ryzyko zawilgocenia, a cyrkulacja powietrza przebiega dużo sprawniej. Posiadanie okna w łazience nie zwalnia jednak z konieczności zamontowania systemu wentylacji. Jest on niezbędny w każdej łazience.

W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba gospodarstw domowych ogrzewanych gazem. Taki proces wymaga dopływu dodatkowego źródła tlenu, zatem prawidłowa wentylacja jest szczególnie istotna. W przypadku standardowego przepływowego podgrzewacza wody wystarczy kratka wentylacyjna lub wentylacja mechaniczna. Inaczej sytuacja wygląda jeśli w domu znajduje się piec dwufunkcyjny. W takim wypadku konieczne jest doprowadzenie świeżego powietrza oddzielnym przewodem z zewnątrz.

Sposoby na wilgoć i pleśń w łazience


Aby uniknąć pleśni i wilgoci w łazience niezbędna jest sprawnie funkcjonująca wentylacja. To podstawa i argument z którą nie ma co dyskutować.

Jeżeli jednak pleśń już się pojawiła, należy jak najszybciej usunąć wszelkie ślady, gdyż bardzo szybko rozprzestrzenią się niebezpieczne dla zdrowia grzyby. Najlepiej od razu  zastosować odpowiedni środek grzybobójczy. Na rynku dostępne jest całe mnóstwo odpowiednich preparatów zwalczających grzyby i pleśń oraz impregnatów, które uniemożliwiają namnażanie się bakterii.

Można również wykorzystać domowe sposoby, które stosowały nasze babcie. Zazwyczaj wymagają większego wysiłku i szorowania szczoteczką, jednak są dla środowiska i nie działają drażniąco na układ oddechowy.

 Jakie sposoby na wilgoć w łazience stosowano dawniej?

- proszek do pieczenia - doskonały środek czyszczący;
- ocet - usuwa zabrudzenia z fug, elementów silikonowych, sprawdzi się przy czyszczeniu płytek, luster;
- pasta do zębów - niszczy grzyby i pleśń w łazience;
- sok z cytryny - działa wybielająco;

Domowe sposoby usuwania wilgoci, grzybów i pleśni to tylko rozwiązanie tymczasowe. Aby rozwiązać problem, który z pewnością będzie powracał, konieczne jest udrożnienie wentylacji lub zamontowanie skutecznego systemu, który wspomoże cyrkulację powietrza.
Autor: Katarzyna Kurek
Mogą Cię zainteresować: