Umywalka nablatowa popularny trend w nowoczesnych łazienkach
2022 Umywalka to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdej łazienki. Od wielu lat w ofercie producentów pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania, dzięki którym możemy w łatwy sposób uatrakcyjnić wygląd naszej łazienki. Jednym z takich rozwiązań jest najpopularniejsza w ostatnich latach umywalka nablatowa. Jakie są jej zalety i na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu podpowiadamy w poniższym artykule.
Zalety umywalki nablatowej
Umywalki nablatowe jak sama nazwa wskazuje to takie, które montowane są bezpośrednio na blacie, co sprawia, że ich montaż jest niezwykle prosty. Charakterystyczną cechą umywalek nablatowych jest wysoki rant, dzięki któremu podczas czynności higienicznych woda nie wychlapuje się tak jak z tradycyjnej umywalki. Co więcej, umywalka nablatowa montowana jest nieco wyżej niż jej klasyczny odpowiednik, co wpływa pozytywnie na komfort jej użytkowania. Inną zaletą jest oszczędność miejsca, zyskujemy więcej przestrzeni zarówno na blacie, np. na potrzebne akcesoria łazienkowe czy kosmetyki, jak i pod blatem, dzięki czemu spokojnie możemy zamontować szafkę podumywalkową. Niezaprzeczalnym atutem umywalek nablatowych jest ich atrakcyjny, nowoczesny design, który podkreśla wyjątkowość łazienki.
Rodzaje umywalek nablatowych
Nowoczesne umywalki nablatowe to szeroka paleta możliwości nie, tylko jeśli chodzi o kształt, ale również kolor czy materiał, z którego zostały wykonane.
W ofercie producentów możemy znaleźć umywalki nablatowe:
- prostokątne
- kwadratowe
- owalne
- okrągłe
- ceramiczne
- mineralne
- stalowe
- szklane
Wybór odpowiedniej zależy od stylu, w jakim aranżujemy łazienkę oraz efektu, jaki chcemy uzyskać.
Na co zwrócić uwagę wybierając umywalkę nablatową?
Najważniejsze kwestie, na które należy zwrócić uwagę, decydując się na umywalkę nablatową to:
- wielkość
W zależności od wielkości łazienki dobierajmy umywalkę tak, aby nie była zbyt duża – unikniemy efektu przytłoczenia i nie za mała, aby zachować komfort jej użytkowania.
- z przelewem czy bez
Kolejną równie istotną kwestią z technicznego punktu widzenia jest wybór pomiędzy umywalką z przelewem lub bez. Przelew to otwór w ściance umywalki umożliwiający odprowadzenie nadmiaru wody, który chroni przed przelaniem się wody. Jeśli ze względów estetycznych decydujemy się na umywalkę bez przelewu, należy pamiętać o doborze korka przeznaczonego do tego typu umywalek, który jest wyposażony w specjalny wpust.
- dobór odpowiedniej baterii umywalkowej
Decydując się na umywalkę nablatową z otworem na baterię wybór baterii nie będzie stanowić większego problemu, gdyż do takich umywalek sprawdzą się wszystkie klasyczne baterie umywalkowe. Jeśli natomiast umywalka nie posiada otworu, postawmy na baterie stojące o odpowiedniej wysokości,montowane bezpośrednio do blatu lub baterie umywalkowe ścienne podtynkowe. Przy montażu baterii należy pamiętać, aby odległość wylewki od krawędzi misy wynosiła ok. 15 cm. Jeśli chodzi o montaż baterii podtynkowej najlepiej, jeśli zamontujemy ją na wysokości 25-35 cm od krawędzi umywalki.
- wysokość montażu umywalki nablatowej
Przyjmuje się, że optymalna i komfortowa wysokość montażu umywalki to 85-90 cm od posadzki do górnej krawędzi umywalki. Dla wysokich osób wysokość ta jest nieco inna i wynosi 90 cm dla osób o wzroście powyżej 180 cm i 95 cm dla wzrostu 190 cm.
Wysokość montażu blatu pod umywalkę oblicza się poprzez odjęcie wysokości misy od wysokości montażu umywalki.
Do jakiej łazienki pasuje umywalka nablatowa ?
Umywalki nablatowe kojarzone są z nowoczesnymi łazienkami. Jednak duży wybór kształtów i kolorów pozwoli dobrać odpowiednią do praktycznie każdego stylu. W łazience w stylu eleganckim sprawdzą się te o owalnym lub asymetrycznym kształcie. W loftowych wnętrzach klasyczne kwadratowe czy prostokątne. W łazience w stylu retro czy skandynawskiej idealnie pasować będą te okrągłe. W nowoczesnych wnętrzach warto pokusić się o wybór umywalki w innym kolorze niż biały, odpowiednio dopasowanym do stylistyki całej łazienki.