Szara łazienka – 7 najlepszych inspiracji na aranżację

15/10
2021
Grey is the new black? Pewnie tak! W dzisiejszym wpisie poznasz najciekawsze pomysły na szarą łazienkę: przykładowe stylizacje, łączenia kolorów, dodatki, meble, nietypowe szare materiały.

Szare, bure i nijakie? Nie tym razem! Odcienie szarości są wspaniałą bazą dla wielu różnych aranżacji, od uniwersalnej elegancji, przez skandynawski styl, po nowoczesny minimalizm. To także modny kompromis pomiędzy białą, ale może czasem zbyt sterylną łazienką a przytłaczającą wielu wytwornością czernią, spotykaną we współczesnych wnętrzach. Zresztą, kto powiedział, że szarego nie możesz łączyć z czarnymi i białymi elementami czy innymi kolorami, materiałami…? Poznaj nasze sposoby na atrakcyjną szarą łazienkę.

1.Stopniowana elegancja, czyli całkiem szara łazienka


Rozpoczynamy od wizji totalnej czyli łazienki zaprojektowanej w samych szarościach. Wbrew pozorom, wykorzystanie różnych odcieni szarości w jednym wnętrzu nie wywołuje wrażenia monotonii, a raczej elegancji, harmonii.

 

Sformułowanie „50 shades of grey” warto kojarzyć nie tylko jako tytuł pewnej książki i filmu, ale całkiem dosadne nazwanie wielobarwności tego jednego, wydawałoby się prostego koloru. Można wręcz powiedzieć, że szary szaremu nierówny, a łączenie jego wariantów daje skrajnie odmienne wrażenia estetyczne.

Nie wspominając już o tym, jak wiele wariantów łączenia odcieni szarości można by tworzyć… prawie w nieskończoność.  Jedno jest pewne: decydując się na łazienkę w dowolnych odcieniach szarości uzyskasz spójny i nowoczesny wygląd. O jego ostatecznym charakterze bardziej zadecydują odpowiednio dobrane dodatki i meble.

2. Klasyczne trio: łazienka w bieli, czerni i szarościach


Jeśli chcesz zestawić szarości bardziej kontrastowo, sięgnij po biel i czerń. Trzy kolory, ale poczucie harmonii zachowane. Natomiast Tobie jest teraz dużo łatwiej dobrać meble i akcesoria, ponieważ nie musisz się ograniczać do określonej palety barw.


Dwukolorowe ściany, a może płytki podłogowe w jakimś ciekawym wzorze? Stołek pomalowany (częściowo) na kolor szary,ale szafka umywalkowa jest już biała, jedynie z marmurkowym blatem. Jak widzisz, nie ma tu reguły, wiec zdaj się na swoją kreatywność i wyczucie!

3. Szara łazienka z drewnem


Popularne połączenie, zarówno dla tych, co inspirują się stylem skandynawskim, jak i wśród amatorów domowego SPA. Drewniane dodatki i elementy wystroju wprowadzają przytulną atmosferę do wnętrza i wyjątkowo korzystnie komponują się właśnie z kolorem szarym. Nic dziwnego - każdy projektant wnętrz może potwierdzić, że ciepłe odcienie, które są charakterystyczne dla drewna, są kolorami dopełniającymi dla chłodnych szarości.

4. Szara łazienka – jakie lubi kolory?


Szary jest kolorem neutralnym, bazowym, dlatego dobrze się komponuje z większością barw. Nie oznacza to jednak, że nie ma swoich faworytów! Są nimi - żółty i fioletowy! Żółty, podobnie jak drewno, ociepla szare wnętrze i przyjemnie kontrastuje.  Fioletowy natomiast, jako również kolor chłodny, dobrze rozumie się z szarym. Najlepiej wypada w stylizacjach eleganckich.

5. Szara łazienka – szare płytki


Oczywista sprawa: jeśli marzymy o szarej łazience, to musimy wypełnić tym kolorem całą przestrzeń. W przypadku łazienek większość z nas sięgnie właśnie po płytki. Tylko które ? One również występują w różnych odcieniach, a dodatkowo kształtach, fakturach i wzorach. To jeszcze jeden dowód na to, że szara łazienka nie musi być nudna (a już na pewno nie jej urządzanie!).

6. Natura w odcieniach szarości


A może zamiast standardowej opcji płytek łazienkowych wybierzesz coś nowego, modnego, oryginalnego i surowego? Beton i kamień coraz częściej pojawiają się jako mocne akcenty, zastępując tradycyjne rozwiązania. Ponieważ w sposób naturalny występują w odcieniach szarości, warto je kreatywnie wykorzystać. To nie musi być zaraz całe wnętrze, ale na przykład ściana przy kabinie prysznicowej.



7. Dodatki do szarej łazienki


Odpowiednio dobrane akcesoria łazienkowe są jak przyprawy w potrawach – wydobywają i podkreślają ten właściwy smak. Na szczęście producenci dodatków do wnętrz nas rozpieszczają i dają szeroki wybór zestawów łazienkowych, ręczników, czy dywaników. Warto też przełamać nasze standardowe podejście do łazienki jako pomieszczenia sanitarnego i ocieplić je obrazami, plakatami, czy zabawnymi hasłami!

Autor: Natalia Dur
Mogą Cię zainteresować: