Łazienka bez wanny? Jaki prysznic wybrać

05/06
2020
Przy urządzaniu łazienki większość ludzi staje przed dylematem - wanna czy prysznic? Wanna łazienkowa jest rozwiązaniem zdecydowanie wygodniejszym, jednak kabina prysznicowa to oszczędność czasu, wody i pieniędzy. Czy łazienka bez wanny może zapewniać taki komfort, jak wygodna i przestronna wanna?

Wielkość ma znaczenie


Rozmiar kabiny prysznicowej odpowiada za komfort użytkowania. Za standard przyjmuje się 90x90 cm, jednak w przypadku małej łazienki dostępne są mniejsze rozmiary. W sklepach z łatwością znajdziemy 80x80 cm, 70x70 cm. Jednak branie prysznica w tak małej kabinie może być uciążliwy dla osób starszych i o nieco większych gabarytach. W takim wypadku warto zastanowić się nad wyborem prysznica o asymetrycznych rozmiarach, np. 70x90 cm. Prostokątna kabina prysznicowa daje większe możliwości i polecana jest do małych łazienek.

Rodzaje kabin prysznicowych


Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo kabin, jednak przed wyborem należy dokładnie wymierzyć i wizualnie umieścić kabinę w przestrzeni. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnej niespodzianki po zakończeniu montażu. Co oferuje rynek?

1. Kabiny narożne - jak sama nazwa wskazuje montuje się je w rogu łazienki. Dostępność modeli jest bardzo duża, dlatego z pewnością każdy znajdzie dla siebie odpowiedni model. Popularne są wersje w kształcie koła, trójkąta, kwadratu. Taka kabina doskonale sprawdzi się zarówno w małej, jak i dużej łazience. Należy jednak wziąć pod uwagę sposób otwierania drzwi. To niezwykle istotne, szczególnie w pomieszczeniu o małych rozmiarach.

2. Kabiny przyścienne – składają się z dodatkowych ścianek, dlatego umieszcza się je przy ścianie łazienki W zależności od modelu może to być jedna, dwie lub trzy ścianki. Taka kabina niestety zajmuje sporo miejsca, dlatego poleca się ją do dużych łazienek.

3. Kabiny wolnostojące - model zdecydowanie do dużych pomieszczeń. Kabina taka wymaga przestrzeni, aby w pełni zaprezentować swoje walory. Prysznic nie dotyka ścian i stanowi odrębną całość. Tu z kolei istotne jest właściwe zaprojektowanie przyłączy, należy bowiem mieć na uwadze, że woda musi gdzieś odpływać.

Kabina prysznicowa - rodzaje wypełnienia


Materiał i tworzywo z jakiego wykonana jest kabina ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale i praktyczne.

1. Kabiny szklane - wykonane są z bezpiecznego szkła hartowanego. Grubość to około 4 - 8 mm lub 6 - 12 mm. Szkło musi posiadać odpowiednie parametry, co jest uregulowane odpowiednimi przepisami. Takie tworzywo musi być odporne na ścierania, zarysowania, a w przypadku rozbicia musi rozpadać się na drobniutkie części, by nie stanowić zagrożenia życia. Warto w tym przypadku wybrać kabinę ze specjalną powłoką, która uniemożliwia gromadzenie się uciążliwego osadu. To duże udogodnienie przy czyszczeniu.

2. Szkło barwione - to rozwiązanie dla wymagających. Ornamenty, ozdobniki, wzory, najróżniejsze barwy. Samo wykonanie i łączenie elementów robi ogromne wrażenie, jednak przed wyborem odpowiedniego modelu warto przemyśleć projekt, by uniknąć  efektu chaosu i nagromadzenia zdobień. Całość bowiem powinna tworzyć harmonijny ład i porządek, który rzuca się w oczy od razu po wejściu do łazienki.

3. Szyby z tworzywa - obecnie bardzo popularne rozwiązanie, głównie za sprawą ceny. Tańszy polistyren często dodatkowo zdobiony jest wzorem, który maskuje osady wapienne. Warto w tym przypadku również zdecydować się na powłokę utrudniającą osadzanie się kamienia, gdyż tworzywo chętnie przyjmuje wszelkie zanieczyszczenia.

Dodatkowe elementy


Wybór kabiny to spore wyzwanie głównie za sprawą mnogości dostępnych modeli.
Kupując kabinę należy dodatkowo przemyśleć kilka dość istotnych szczegółów.

W ofercie producentów znajdziemy modele bez brodzika i z różnymi głębokościami brodzików. Brodzik to doskonałe rozwiązanie, zwłaszcza jeżeli w domu są małe dzieci, a my nie mamy drugiej łazienki w której moglibyśmy zainstalować wannę. Warto wtedy  rozważyć czy taki brodzik nie będzie przydatny.

Ponadto wybierając prysznic, można zdecydować się na drzwi przesuwne, w formie harmonijki, mogą to być drzwi obrotowe, wahadłowe, uchylne.

Dobrym pomysłem jest przejrzenie dostępnych w sieci inspiracji i podpatrzenie jaki rodzaj prysznica wybierają osoby dysponujące podobnym metrażem do naszego.

Autor: Katarzyna Kurek
Mogą Cię zainteresować: