Najlepsze rośliny do łazienki

17/06
2020
Wbrew pozorom kwiaty doskonale odnajdują się w łazience, a dzięki dużej wilgoci rozkwitają bujniej niż w pokoju i wymagają mniej podlewania.

Rośliny do łazienki


Powietrze w mieszkaniach jest zazwyczaj zbyt suche, zwłaszcza gdy dodatkowo grzeją kaloryfery. Dlatego rośliny, które pochodzą ze stref tropikalnych źle znoszą takie warunki. Zazwyczaj ich liście szybko brązowieją i zasychają. Najlepszym ratunkiem może okazać się przeprowadzka do łazienki. Para wodna unosząca się w łazience oraz panujące tam ciepło z pewnością podziałają na kwiaty uzdrawiająco, a nasze oczy podczas kąpieli będzie cieszyć soczysta, tropikalna zieleń.

Jakie kwiaty do łazienki?

Jeśli nasza łazienka ma mało naturalnego światła, a dodatkowo pomieszczenie jest wilgotne i ciepłe, powinniśmy poszukać roślin wśród gatunków, które zasiedlają naturalnie dolne partie lasów wilgotnych. Idealne będą również rośliny typowo tropikalne, ponieważ one przez cały rok potrzebują zarówno ciepłego i wilgotnego powietrza, jak również rozproszonego światła. Taki gatunek roślin naturalnie przystosowany jest do skąpego oświetlenia, którego dostępność w środowisku ograniczają wysokie drzewa. Natomiast mają zazwyczaj dużo wilgoci w powietrzu i w podłożu, dlatego też łazienka jest dla nich idealnym środowiskiem do życia.

Wydaje się oczywistym fakt, że idealnym miejscem dla roślin jest widna łazienka. Dobór gatunków roślin powinniśmy zatem uzależnić od wielkości okna oraz, co ważne, od strony świata na którą ono wychodzi. Od zachodu i południa ustawiamy rośliny, które są światłolubne, np. kalanchoe, różę chińską, czy kroton.


Przy oknie północnym i wschodnim będę na pewno dobrze rosły maranty, bromelie, filodendrony oraz kalatee. Z kolei w głębi pomieszczenia powinniśmy umieścić rośliny cieniolubne, czyli takie jak np. bluszcz, aglonema, czy zamiokulkas. Pamiętaj, że duża wilgotność, może spowodować zadomowienie się chorób grzybowych na roślinach! Dobra wentylacja zapobiega ich rozwojowi.

Rośliny łazienkowe


Roślinami, które szczególnie dobrze czują się w łazience są paprocie. Wybór paproci jest naprawdę spory, a do najciekawszych możemy zaliczyć:
- nefrolepis wyniosły – charakteryzuje się długimi, zwisającymi liśćmi, w szczególności na uwagę zasługuje odmiana karłowata „Norwoodii”,
- platycerium – znana jako łosie rogi – oryginalna, dość duża paproć o sztywnych, okazałych i przypominających rogi łosia liściach,
- orliczka kreteńska – o charakterystycznie powcinanych liściach,
- zanokcica gniazdowa – o długich, szerokich i językowatych liściach tworzących rozety,
- adiantum klinowate – o delikatnych, małych listkach, które są szczególnie wrażliwe na suszę.


Łazienka to również rewelacyjne miejsce do hodowli storczyków, jak i również popularnych falenopsisów, które preferują chłodniejsze łazienki, ponieważ naturalnie zasiedlają półcieniste, wilgotne środowiska leśne. W rozproszonym świetle, dość wilgotnej łazienki zdecydowanie odnajdą się gatunki skrzydłokwiatów, jak i również popularny fikus pnący.

Najlepsze kwiaty do łazienki

Kwiaty w każdym pomieszczeniu, niezależnie od metrażu i stylistyki, wprowadzają niesamowity klimat. Należy jednak pamiętać, że ich hodowla to naprawdę spore wyzwanie. W jasnej łazience, która ma duży dostęp do światła naturalnego swobodnie możemy uprawiać romelie, maranty, storczyki, czy fikusy. Na polskim rynku z łatwością znajdziemy również różnorodne i pięknie wyglądające rośliny do ciemnej łazienki. Roślinami najlepiej znoszącymi takie warunki jak brak światła naturalnego, spora wilgoć oraz częste zmiany temperatur są bluszcze, palmy, aglonemy, zielistki oraz sansewierie.

Na szczególną uwagę zasługuje również dracena, czyli roślina z rodziny szparagowatych. Naturalnie zamieszkuje Madagaskar, gdzie może osiągać nawet do 5 metrów – w doniczce maksymalnie do 2,5m. Dracena wypuszcza lancetowate, bardzo ładne liście, o dość ciekawej zielono-różowo-kremowej barwie. Jest mało wymagającym gatunkiem. W cieniu może przyrastać po prostu trochę wolniej, nabiera za to jednak pięknej zielonej barwy.
Autor: Katarzyna Kurek
Mogą Cię zainteresować: