Montaż umywalki nablatowej

24/01
2020
W przypadku urządzania wnętrza łazienki czy wymieniania jej wyposażenia może pojawić się konieczność zamontowania nowej umywalki. Wybór jest ogromny, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego – pasującego do wystroju wnętrza, dostosowanego do potrzeb i preferencji użytkowników oraz do metrażu łazienki. Dużą popularnością cieszą się umywalki nablatowe, które można zamontować samodzielnie. Bardzo ważne jest to, aby zrobić to prawidłowo, unikając błędów i niedociągnięć.

Montaż umywalki nablatowej - na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Mocowanie umywalki nablatowej może wydawać się żmudnym i czasochłonnym wyzwaniem, ale w praktyce nie musi być to kłopotliwe. Wystarczy pamiętać o kilku istotnych kwestiach, aby poprawnie i sprawnie zamontować umywalkę. Pierwszą jest to, na czym postawić taką nablatową umywalkę? W sklepach dostępne są zarówno same umywalki, jak i całe zestawy z dopasowanymi do nich szafkami. Drugie rozwiązanie jest oczywiście najwygodniejsze. Dużo łatwiej jest zamontować umywalkę z szafką, która została kupiona w komplecie, dostosowaną idealnie do jej wymiarów. Znika wówczas problem niepasujących do siebie elementów. Możliwe jest też zastąpienie tradycyjnej szafki czymś innym. Zastąpić ją może przykładowo komoda, jakiś stolik czy inny mebel. Jeśli komuś zależy na uzyskaniu większej ilości miejsca w obrębie umywalki, to warto zdecydować się na taką, która będzie stała na meblu z podłużnym blatem. Bardzo ważne jest to, aby mebel był solidny, dobrze zamontowany i wykonany z materiałów odpornych na działanie wilgoci. Godne polecenia są blaty kamienne, kompozytowe czy konglomeratowe. Sprawdzi się też blat laminowany, który został wykonany z płyty MDF czy HDF. Z balatami drewnianymi trzeba uważać, ze względu na jego podatność na wodę. Koniecznie musi być zaimpregnowany i pokryty dodatkową warstwą ochronną.

Umywalka nablatowa na jakiej wysokości i w jakim miejscu?


Do każdej zakupionej umywalki dołączona jest zawsze instrukcje montażu, z którą należy się zapoznać przed przystąpieniem do prac. Znajdują się tam wytyczne, porady i wskazówki oraz zdjęcia. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie uprać się z zadaniem. Bardzo ważne jest to, aby wybrać odpowiednie miejsce w łazience do ustawienia umywalki. Znaczenie ma także to, aby umywalka nablatowa miała właściwą wysokość. Konieczne jest zapewnienie swobodnego dostępu do instalacji wodnej, aby nie było potem trudności z podłączeniem sanitariów. Przyjmuje się, że górna krawędź umywalki powinna znajdować się na koło 90 cm nad podłogą, co jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem - zarówno dla młodszych, jak i starszych użytkowników. Nie bez znaczenia jest też to, na jakiej odległości od ściany będzie znajdować się umywalka. Można ustawić ją w większym oddaleniu od ściany, jeśli z każdej strony wygląda równie estetycznie. Znacznie częściej umywalka montowana jest przylegle do ściany. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej przestrzeni między umywalką a ścianą – szczelina powinna być na tyle szeroka, aby możliwe było łatwe utrzymanie czystości.

Umywalka nablatowa montaż


Pierwszym krokiem jest wycięcie otworów na baterię i odpływ przy pomocy wyrzynarki czy wiertarki z otwornicą. Zaznaczyć odpowiednie miejsca na otwory należy na umywalce znajdujące się już na blacie czy szafce, mając na uwadze rodzaj baterii, od której będzie zależała liczba i umiejscowienie otworów. W przypadku baterii ściennej wystarczy jeden otworów, a w modelach stojących potrzebne są dwa– jeden na odpływ a drugi na podłączenie armatury. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie umywalki silikonem sanitarnym o bezbarwnym kolorze. Należy robić to na ustawionej do góry dnem umywalce – pokrywając jej dolne krawędzie silikonem. Po obróceniu umywalki, można postawić ją w wybranym miejscu  i docisnąć, a nadmiar silikonu wytrzeć, po czym pozostawić do wyschnięcia na dobę. Ostatnim etapem jest podłączenie umywalki do instalacji wodnej, czyli montaż syfonu i baterii. Należy to zawsze robić po zakręceniu głównego zawory wody w budynku. Umieszczoną w blacie czy gotowym już otworze umywalki należy podłączyć do instalacji wodnej elastycznymi wężykami przyłączeniowymi. Można też użyć do tego sztywne miedziane rurki. Do podłączeniu odpływu konieczne będzie zamontowanie korka automatycznego, przekręcenie syfonu i założenie rury odpływowej. Gdy montaż umywalki na blacie mamy już za sobą, należy na koniec sprawdzić szczelność połączeń i jeśli wszystko będzie prawidłowo działało, można przejść do montażu pozostałych elementów szafki.

 

Autor: Katarzyna Kurek
Mogą Cię zainteresować: