Łazienka z elementami drewna

25/11
2019
Drewno to najczęściej używany materiał, który zapewnia piękny i przyjemny wygląd w każdym domu. Niezależnie od stylu domu, drewniane elementy zawsze będą w nim pasować. Łazienka z elementami drewna wygląda nowocześnie i komfortowo.
Drewno to najczęściej używany materiał, który zapewnia piękny i przyjemny wygląd w każdym domu. Niezależnie od stylu domu, drewniane elementy zawsze będą w nim pasować. Łazienka z elementami drewna wygląda nowocześnie i komfortowo. Jak dobrać kolorystykę łazienki oraz elementy z drewna?

Łazienka z elementami drewna


Drewno jest wszechstronnym materiałem do aranżacji wnętrz. Służy między innymi do produkcji podłóg, pokryć ścian i mebli. Istnieją różne rodzaje drewna, które stosowane są we wnętrzach domowych. Najczęściej stosowany jest dąb, jesion, buk oraz akacja. Drewno jest ciepłe, co sprawia, że takie pomieszczenie jest przyjemne. Pomimo popularności drewna jako materiału do aranżacji wnętrz, niejednokrotnie drewno jest wykluczane z zastosowania w mokrych pomieszczeniach, takich jak łazienki czy toalety. Źle zaimpregnowane i zainstalowane elementy drewniane mogą pękać lub ulegać innych deformacji pod wpływem wody oraz wilgoci. Istnieje jednak sposobów na obejście tego problemu, aby wprowadzić drewniane elementy do łazienki. Jednym z najczęstszych sposobów wykorzystania drewna w domu jest podłoga. Wodoodporne podłogi drewniane są niedrogie, dostępne w różnych stylach i kolorach.

Łazienka biała z elementami drewna


Rozpoczynając projekt przebudowy łazienki, pomyśl o użyteczności i wyglądzie tego pomieszczenia. Łazienki są dość trudne do zaprojektowania, ponieważ wiele elementów musi być rozmieszczonych tak, aby pasowały i funkcjonowały na małej przestrzeni. Dodatkową trudnością może okazać się przyłącze kanalizacji czy zimnej oraz ciepłej wody. Po za funkcjonalnymi elementami łazienki, warto zadbać o jej niepowtarzalny wygląd. Istnieje wiele schematów kolorów dla nowoczesnej łazienki. Niewiele jest obecnie tak modnych, jak paleta kolorów drewna i biel. Biała łazienka wygląda czysto i przyjemnie. Dodanie naturalnego drewna do projektu, sprawi, że łazienka stanie się cieplejsza i bardziej zachęcająca do długiego relaksu w wannie. Podczas gdy biel wprowadza nowoczesność do otoczenia, drewno dodaje ponadczasowego uroku.

Szara łazienka z elementami drewna


Kolor szary jest często uważany za nudny odcień do dekoracji. Jednak przy odpowiednim podejściu, szary może stać się idealnym kolorem do naszej łazienki. W końcu szary jest neutralnym odcieniem, który dosłownie pasuje do wszystkiego. Jego schludny i czysty wygląd odzwierciedla zarówno nowoczesny, jak i wyrafinowany styl, który stanowi idealne połączenie przestrzeni w łazience. Mieszając różne odcienie szarości w projekcie łazienki, możesz stworzyć przestrzeń, która będzie równie interesująca, jak zapraszająca do relaksu. Szafki łazienkowe mogą być nieco ciemniejsze od koloru ścian czy podłogi. Drewniane elementy z naturalnego drewna nadadzą łazience elegancki i ponadczasowy wygląd. Drewno można zabarwić za pomocą bejcy na dowolny kolor, jednak naturalny kolor sprawdzi się w większości pomieszczeń.



Impregnacja drewna do łazienki


Istnieje kilka sposobów na zabezpieczenie drewnianych elementów, które będą wykorzystane w mokrych pomieszczeniach, np. w łazienkach. Dobrze zaimpregnowane drewno będzie służyć latami, bez konieczności ich odnawiania czy wymiany. Pierwszą metodą zabezpieczenia drewna przed wodą jest impregnacja olejem. Do tego celu można wykorzystać olej lniany, orzechowy lub tungowy. Drugą metodą jest zastosowanie specjalnych preparatów  - uszczelniaczy. Preparat ten wnika w strukturę drewna zabezpieczając ją przed kroplami wody. Tworzy w ten sposób warstwę ochronną. Kolejną metodą na zabezpieczenie drewna w łazience jest zastosowanie bejcy oraz uszczelniaczy. Bajca występuje w różnych odcieniach i kolorach, które nadają elegancji wygląd.
Powierzchnia drewna powinna być gładka i czysta. Szorstkie powierzchnie przed nałożeniem warstwy ochronnej powinny zostać usunięte za pomocą papieru ściernego. Podczas nakładania warstwy zabezpieczającej pamiętaj, aby zachować środki ostrożności, takie jak używanie rękawiczek oraz pracować w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.
Autor: Natalia Dur
Mogą Cię zainteresować: