Łazienka z elementami drewnianymi

15/02
2022
Drewno w łazience? A dlaczego nie! Egzotyczne gatunki drewna są niezwykle odporne na działanie wilgoci i w pełni bezpieczne nawet w takim wnętrzu jak pokój kąpielowy. W jaki sposób można wykorzystać drewno w łazienkowych aranżacjach? Podpowiadamy!

 

Drewno jest surowcem ,,szlachetnym” – nadaje każdemu wnętrzu elegancji i jest jednym z niewielu materiałów, który pasuje do wnętrz w prawie każdym stylu. Do niedawna możliwości wykorzystania go w łazience były dość ograniczone – rodzime gatunki niezbyt dobrze znoszą podwyższoną wilgotność i częste zmiany temperatury. Odkąd jednak w naszych sklepach pojawiło się drewno egzotyczne, łazienka w drewnie jest dostępna dla wszystkich!

Drewniana podłoga w łazience

Ciepło pod stopami bez ogrzewania podłogowego? Z drewnianą podłogą to możliwe. Wprawdzie pod ten surowiec ogrzewania podłogowego raczej się nie stosuje, ale dotyk bosą stopą drewna nie daje uczucia chłodu, tak charakterystycznego dla płytek ceramicznych. Drewniana podłoga w łazience to idealne rozwiązanie dla tych, którym zależy na wnętrzu przytulnym i ciepłym w odbiorze: przełamuje chłód ceramiki i sprawia, że łazienka – niezależnie od tego, czy urządzona jest w stylu nowoczesnym, rustykalnym, czy nawiązuje do klasyki – jest elegancka i gustowna.


W przypadku aranżacji dużych pokojów kąpielowych warto rozważyć drewno o bogatym usłojeniu (np. iroko), a do małych łazienek drewno jaśniejsze (ciemne wenge optycznie pomniejszy pomieszczenie, za to jasny teak lub badi dodadzą przestrzeni, a jatoba świetnie sprawdzi się tam, gdzie zależy nam na intensywności koloru). Wiele egzotycznych gatunków ciemnieje pod wpływem promieni słonecznych – w łazience z oknem warto zatem przemyśleć kąt padania światła na powierzchnie.


Drewniana podłoga w łazience nie tylko pięknie wygląda, ale stwarza również przyjazny mikroklimat. Wymaga bardziej dokładnej pielęgnacji niż płytki ceramiczne, ale jeśli będzie odpowiednio zabezpieczona, będzie służyć przez długie lata.

Płytki drewnopodobne

Dla tradycjonalistów (oraz miłośników ogrzewania podłogowego), którzy nie chcą rezygnować z drewna w łazience, producenci płytek ceramicznych przygotowali płytki deskopodobne (kolekcję takich płytek posiada np. firma Paradyż), które po ułożeniu do złudzenia imitują drewnianą podłogę. Ich zaletą jest nie tylko łatwość utrzymania w czystości i możliwość montażu ogrzewania podłogowego, ale również wysoka trwałość i duże możliwości wyboru wzorów.

 

Fornir lub boazeria na ścianie

Drewno może służyć również jako element dekoracji ściany łazienkowej. Można zastosować je samo lub w połączeniu z płytkami łazienkowymi. Dobrym jakościowo rozwiązaniem jest fornir z drewna egzotycznego – jest wytrzymały na zmiany temperatury i odporny na wilgoć. Można zastosować również deski boazeryjne, uzyskując tym samym efekt „fińskiej sauny”. Decydując się na drewnianą ścianę w łazience, trzeba wybrać drewno bez dużych sęków, zadbać o prawidłowe szczeliny dylatacyjne oraz odpowiednio je zaolejować (lakier na drewniane ściany łazienkowe nie jest polecany). Drewniane ściany najlepiej prezentują się w połączeniu z białą ceramiką, a w zależności od koloru wybranego drewna, uzyskać można zarówno nowoczesny, jak i klasyczny efekt.

Drewniane meble do każdego stylu łazienki

Zamiast na tradycyjne białe meble łazienkowe można zdecydować się na modele z drewna – litego lub fornirowane. Jest to rozwiązanie nieco droższe, ale za to efekt końcowy wart jest swojej ceny. Meble drewniane, by były odporne na wilgoć i nie uległy wypaczeniu, również należy regularnie olejować.

Wybór jest dość spory – od prostych, minimalistycznych mebli opartych na prostych geometrycznych formach, po nieco bardziej zdobione i frezowane meble łazienkowe nawiązujące do klasycznego stylu, które w połączeniu ze stylową armaturą tworzą wnętrze romantyczne i niezwykle gustowne.

Drewniane akcesoria łazienkowe

Aby dopełnić całość aranżacji, nie można zapomnieć o dodatkach dekoracyjnych oraz niezbędnych w każdej łazience akcesoriach. Kosz na śmieci czy brudną bieliznę, dozownik na mydłowieszak na ręczniki – dopiero te detale wykańczają wnętrze, nadając mu ostatecznego charakteru. Dla osób, które nie chcą decydować się na drewnianą podłogę czy ściany, to właśnie drewniane dodatki dekoracyjne w połączeniu z płytkami ceramicznymi imitującymi drewno pozwalają na zbudowanie naturalnej aranżacji.

Drewno w łazience nietypowo

Powyższe rozwiązania aranżacyjne to nie jedyne możliwości zastosowania drewna w łazience. Mocno nietypowe i dość luksusowe propozycje to również drewniana wanna czy umywalka.

Z czym łączyć drewno?

I tu ujawnia się kolejny plus tego materiału: drewno jest wyjątkowo uniwersalne. Ciekawy efekt uzyskamy zarówno łącząc je z kamieniem (styl minimalistyczny, ekologiczny lub luksusowy), jak i z ceramiką czy nawet stalą.

Autor: Natalia Dur
Mogą Cię zainteresować: