Łazienka w stylu skandynawskim – inspiracje

01/03
2019
Pomimo życia w zimnych i mrocznych krajach, Skandynawowie opanowali sztukę projektowania wygodnych i funkcjonalnych przestrzeni. Ich aranżacje przede wszystkim wykorzystują naturalne materiały. Jakie jeszcze cechy powinna posiadać łazienka w stylu skandynawskim?

Skandynawski design opiera się na trzech cechach: prostocie, użyteczności i pięknie. W łazience skandynawski styl oznacza jasne przestrzenie z naturalnymi odcieniami drewna, miękkimi tkaninami, wielofunkcyjnymi przestrzeniami oraz czystymi liniami.


Minimalistyczny design - łazienka styl norweski


Minimalistyczny design to najbardziej rozpoznawalna cecha każdej skandynawskiej łazienki. Czyste linie, gładkie krawędzie i prosty, ale funkcjonalny układ stanowią elementy każdego minimalistycznego projektu łazienki. Prostym sposobem na uzyskanie lekkiego i wręcz surowego wyglądu jest wybór białej armatury łazienkowej. Zachowaj minimalną liczbę niezbędnych instalacji sanitarnych.


Wystarczy tylko wanna lub prysznic, umywalka i toaleta. Hydraulika o olśniewającym białym kolorze z kranami z matowego metalu jest idealna do realizacji idei skandynawskiego wnętrza. Pamiętaj - mniej znaczy więcej to główna zasada, której należy przestrzegać przy projektowaniu łazienki w stylu skandynawskim.


Skandynawska łazienka - naturalne światło


Łazienki Skandynawów w pełni wykorzystują każdy promień słońca. Czas zimowy w Skandynawii jest długi, więc ich styl projektowania zareagował na sezonowe zaciemnienie, wykorzystując naturalne światło. Duże okna, duże lustra łazienkowe i powierzchnie odblaskowe, takie jak płytki ceramiczne, są kluczem do maksymalnego wykorzystania światła w łazience. Natomiast w domach dwupiętrowych, posiadając łazienki na piętrze, można dodać świetlik lub dwa. Świetliki są idealne dla tego stylu, który preferuje więcej naturalnego światła i mniej sztucznego. Im więcej naturalnego światła w łazience tym lepiej dla skandynawskiej łazienki.

Styl skandynawski aranżacje - kolory i materiały


Skandynawski styl to przede wszystkim biel, delikatne beże, szarości i brązy, a także kolory z niebieskiej i zielonej palety. Nie może zabraknąć drewna - najlepiej w jasnych odcieniach, ponieważ wprowadza przytulność i ciepło do aranżacji. Egzotyczne drewno będzie najlepiej pasowało do łazienki.


Można również stosować inne rodzaje drewna, pod warunkiem, że są dobrze zabezpieczone przed wilgocią oraz nie są narażone na bezpośredni kontakt z wodą. Z drugiej strony woda nie jest czynnikiem szkodliwym dla egzotycznych gatunków drewna. Innym pomysłem na aranżację łazienki w stylu skandynawskim jest zastosowanie płytek ceramicznych przypominających drewno. Rezultat jest doskonały, ponieważ łączy w sobie zalety płytek, które są niezwykle praktycznymi materiałami wykończeniowymi do łazienek, w połączeniu z pięknem i ciepłem drewna.


Moc akcesoriów


Jasne ściany, biała ceramika sanitarna (jak wannaumywalki czy toaleta) i elementy w kolorze drewna sprawiają wrażenie przestronności, na którą skandynawski styl kładzie duży nacisk. Jednak te stonowane harmonijne wnętrza muszą zostać ożywione kolorami takimi jak niebieski, zielony lub różowy w pastelowych odcieniach.


Można również użyć granatowego lub ciemnego odcienia szarości. Aby stworzyć spójny styl łazienki, musisz także wybrać akcesoria łazienkowe. Skorzystaj z wiklinowych koszy, drewnianych skrzynek lub pojemników. Ręczniki lniane lub frotte doskonale uzupełnią aranżację.


Zalej swoją przestrzeń łazienki roślinami


W regionie, w którym ponad pół roku to zima, Skandynawowie z pewnością kochają swoje rośliny. Wybierz gatunki o ciekawych liściach, aby uzyskać wyjątkową przestrzeń. Znalezienie odpowiednich roślin, które dobrze się rozwijają w tych niezbyt łatwych warunkach, nie powinno być trudne.


Wybierz rośliny, takie jak aloes i bambus, ponieważ wymagają niewielkiej ilości światła, a begonia zaspokoi się oświetleniem fluorescencyjnym. W mniejszych łazienkach spróbuj zawiesić bluszcz - oczyszcza powietrze, dzięki czemu idealnie nadaje się do usuwania zapachów i pleśni w łazience.
Autor: Natalia Dur
Mogą Cię zainteresować: