Kabina prysznicowa klasyczna czy walk-in, którą wybrać?
2023 Wybierając kabinę prysznicową, jednym z głównych dylematów, przed jakim stajemy to wybór między klasyczną kabiną prysznicową a kabiną typu walk-in. Obie opcje mają swoje zalety i wady, a wybór między nimi zależy od preferencji i potrzeb użytkowników. W tym artykule omówimy, jakie są różnice między klasyczną kabiną prysznicową a walk-in, i co należy wziąć pod uwagę, wybierając jedną z tych opcji.
Klasyczna kabina prysznicowa
Klasyczna kabina prysznicowa jest najbardziej popularnym i tradycyjnym wyborem. Jest to zamknięta przestrzeń, która składa się z drzwi, brodzika i bocznych ścianek. Ten rodzaj kabiny jest dostępny w różnych kształtach i rozmiarach, dzięki czemu można ją dostosować do wymiarów łazienki. Jakie kształty mamy do wyboru? Najczęściej spotykane to: prostokątne, kwadratowe, półokrągłe, pięciokątne i asymetryczne. Jeśli chodzi o materiał wykonania, to najczęściej profile w kabinach są wykonane z aluminium natomiast ścianki i drzwi z hartowanego szkła lub tworzywa sztucznego. Co więcej, wybierając klasyczną kabinę, możemy zamontować ją zarówno na płytkim czy głębokim brodziku, jak i bezpośrednio na posadzce, w zależności od naszych preferencji.
Jakie są wady klasycznej kabiny prysznicowej?
Jedną z wad klasycznej kabiny prysznicowej jest to, że zajmuje ona sporo miejsca. Wymaga ona odpowiedniego miejsca na montaż, a także dodatkowego miejsca w łazience, aby uniknąć uczucia zatłoczenia. Klasyczna kabina prysznicowa może też nie być odpowiednia dla osób starszych lub niepełnosprawnych, w szczególności, gdy zamontowana jest na brodziku. Największym minusem klasycznych kabin prysznicowych jest trudność jej sprzątania ze względu na liczne zagłębienia w konstrukcji.
Kabina typu walk-in
Walk-in jest młodszą alternatywą dla klasycznej kabiny prysznicowej. Zwykle składa się z jednej lub kilku ścianek, a wchodzi się do niej przez jedną otwartą stronę. Taka kabina jest najczęściej montowana na posadzce z zamontowanym w niej odpływem liniowym. Dzięki swojej prostej konstrukcji montaż samej kabiny jest niezwykle prosty. Zaletą kabiny walk-in jest również to, że nie zajmuje dużo miejsca w łazience i może zostać zamontowana nawet w najtrudniejszym architektonicznie wnętrzu. Co więcej, dzięki swojej lekkiej konstrukcji nie obciąża wizualnie wnętrza. Dzięki temu, że w takiej kabinie nie mamy drzwi, progów ani brodzika sprawdzi się ona idealnie dla osób starszych lub niepełnosprawnych. Niewątpliwie największą zaletą kabiny walk-in jest to, że jest ona bardzo łatwa w utrzymaniu czystości.
Jakie są wady kabiny typu walk-in?
Jedną z wad kabiny walk-in jest potrzeba odpowiedniego wyprofilowania podłogi w samej kabinie tak, aby uniknąć wylewania się wody poza jej obręb. Jest to niezwykle ważna kwestia i należy wziąć ją pod uwagę już na etapie planowania łazienki. Innym minusem w przypadku otwartego typu kabiny jest fakt, że ze względu na brak drzwi, jest w niej chłodniej niż w klasycznej kabinie prysznicowej, dlatego też ważne jest, aby łazienka z taką kabiną była odpowiednio ogrzana.
Wybierając kabinę prysznicową do swojej łazienki, należy dobrze rozważyć wszystkie za i przeciw i dobrać odpowiednie rozwiązanie do swoich potrzeb, wielkości pomieszczenia i preferencji. Niezależnie od tego, na którą wersję się decydujemy należy pamiętać również o dokupieniu odpowiedniej armatury łazienkowej - zestawu czy panelu prysznicowego, który dopełni całości i sprawi, że każdy prysznic będzie czystą przyjemnością.