Jak pozbyć się rybików z łazienki i kuchni?

13/06
2019
Rybiki są owadami często spotykanymi w chłodnych, wilgotnych i ciemnych miejscach. Szukają i potrzebują wilgoci do życia, dlatego często pojawiają się w łazienkach i w kuchni. Rybiki mają smukłe, perłowo-szare lub srebrne ciała bez skrzydeł. Poruszają się aktywnie w nocy i unikają światła słonecznego. Jak pozbyć się rybików z łazienki i kuchni? Jak znaleźć sposób na rybiki?

Rybiki jak się pozbyć?


Pierwszym krokiem do pozbycia się rybików z łazienki i kuchni jest zlokalizowanie miejsca ich przebywania. Ponieważ rybiki są nocnymi robakami, możesz ich nie zobaczyć w ciągu dnia. Prawdopodobnie dowiesz się o ich obecności z powodu tego, co zostawiają za sobą. Robaki w łazienkach szukają wilgotnych, ciemnych obszarów z małymi plamkami resztek jedzenia lub innych zabrudzeń.


Małe dziury i żółtawe plamy na ubraniach, tapetach, pudełkach z płatkami zbożowymi i innych materiałach kartonowych lub tkaninowych również wskazują, że są w pobliżu. Rybiki zrzucają swoją skórę, więc możesz rozejrzeć się za drobnymi resztkami ich skóry w łazience, kuchni i innych miejscach, w których podejrzewasz, że mieszkają. Jak znaleźć skuteczny sposób na rybiki?

Sposób na rybiki


Po zlokalizowaniu miejsca przebywania rybików, można zastosować kilka ciekawych wskazówek, aby je wyeliminować i zapobiec ponownemu pojawieniu się ich w naszej łazience czy kuchni. Poniżej przedstawiamy kilka takich wskazówek:

• Wyeliminuj źródła wilgoci w łazience oraz kuchni. Wieszaj wilgotne ręczniki lub ubranie, aby wysuszyć je na powietrzu, przed włożeniem ich do kosza.

• Napraw nieszczelne rury lub kapiące krany. Po użyciu wody wysusz suszarki, wanny i zlewy.

• Uszczelnij pęknięcia i szczeliny za pomocą masy uszczelniającej w ścianach łazienki lub kafelkach. Rybiki rozmnażają się w tych miejscach.

• Dobrze oczyść powierzchnię łazienki lub kuchni, aby wyeliminować wszelkie źródła pokarmu dla tych robaków. Zanieczyszczenia organiczne, cząstki żywności, książek i pościel to potencjalne źródła pożywienia. Inne źródła to klej lub klejony papier, tapety, kurz oraz martwe owady.

• Rozpyl aerozole zawierające pyretrynę i używaj płynnych pestycydów zawierających chloropiryfos, propoksur lub bendiokarb. Zastosuj je w łazienkach i kuchni, gdzie dostrzegasz rybiki. Środki owadobójcze nie są konieczne przy małych inwazjach rybików.

• Odkurzaj co najmniej raz w tygodniu swój dom. W razie potrzeby możesz wysuszyć dywany, skrapiając je sodą, pozostawiając na kilka godzin, a następnie odkurzając.

Pułapka na rybiki


Weź nie za duży słoik lub inny szklany pojemnik. Owiń zewnętrzną stronę pojemnika kawałkiem taśmy maskującej. Umieść kawałek chleba na dnie słoika. Następnie ustaw słoik w miejscu, w którym podejrzewasz, że rybiki przebywają. Pamiętaj, aby owinąć taśmę aż do samej góry. Rybik wejdzie do słoika, aby zjeść chleb, ale nie będzie w stanie się wydostać, ponieważ słoik jest zbyt śliski. Używaj pułapek w nocy, kiedy rybiki wychodzą ze swoich kryjówek.


Drugim sposobem jest pułapka gazety. Zwiń gazetę w rulon i zwilż ją. Postaw gazetę w miejscu, w którym często widzisz odchody rybików, zanim pójdziesz spać. Rano rybiki znajdą się w gazecie, ponieważ dostarczyłeś im zarówno jedzenie, jak i przytulne otoczenie. Wyrzuć gazetę (bez rozwijania) lub spal ją. Powtarzaj ten zabieg co noc, aż do czasu kiedy nie zobaczysz już żadnych oznak robaków w łazience.

Robaki w łazienkach – użycie repelentów i insektycydów


• Wypróbuj kwas borowy. To naturalna substancja, która zabija zarówno same rybiki, jak i ich jaja. Posyp go pod listwami przypodłogowymi, pod wanną i w innych miejscach, gdzie widać oznaki rybików. Uważaj, aby nie wdychać kwasu borowego, gdy jest stosowany, ponieważ jest on toksyczny dla płuc. Unikaj używania go w miejscach, w których zwierzęta domowe mogą się do niego dostać.

• Kup spray chemiczny zawierający ciekłą pyretrynę. Ta substancja chemiczna zabija rybiki, kiedy spryskasz listwy podłogowe i inne miejsca gdzie mogą przebywać rybiki. Nie rozpylaj go w szafkach kuchennych lub w pobliżu źródeł żywności. Nie stosuj go również tam, gdzie przebywają dzieci i zwierzęta domowe, ponieważ jest on toksyczny.


• Używaj saszetek z przyprawami w szafkach kuchennych. Rybiki nie lubią zapachu przypraw, więc tworzenie małych saszetek goździków, cynamonu i innych silnie pachnących przypraw oraz umieszczanie ich w szafkach kuchennych to świetny i bezpieczny sposób na trzymanie ich z dala od jedzenia.
Autor: Natalia Dur
Mogą Cię zainteresować: