Technologie łazienkowe, które oszczędzają Twoje pieniądze!
2021 Wraz z rozwojem cywilizacji rośnie ludzka świadomość na temat konieczności ograniczenia niektórych zasobów, a co za tym idzie, chęć mądrego korzystania z udogodnień, a także oszczędzania na wydatkach związanych z ich eksploatacją.
Kiedyś moda, dziś obowiązek.
Oszczędny, ekologiczny tryb życia jest obecny w wielu dziedzinach życia – w kuchni i żywieniu, w produkcji, wychowaniu, w spędzaniu wolnego czasu, a także w rozwoju nowych technologii. Dotyczy to także elementów wyposażenia łazienek, które coraz liczniej zaopatrzone są w rozwiązania wspierające oszczędność i od których wymaga się, by korzystanie z nich było możliwie najmniej szkodliwe dla środowiska naturalnego.
Ekologicznie, czyli jak?
Jeśli zadajesz sobie pytania: która bateria jest ekologiczna, jaka toaleta pozwoli oszczędzić wodę i co zrobić, aby ciepło nie uciekało z łazienki, poniżej kilka słów o rozwiązaniach, które mogą Cię zainteresować:
1. Perlatory
Zwane również aeratorami. To niewielkie i niedrogie rozwiązanie modyfikujące strumień wody. Mają postać sitka z drobnymi dziurkami przez które płynie woda. Dzięki niemu zużycie wody ograniczone jest nawet o kilkadziesiąt procent. Napowietrzona woda wypełniona jest milionami pęcherzyków powietrza i daje złudzenie, jakby wypływało jej więcej, niż faktycznie wypływa. Duża ilość nowoczesnej armatury jest wyposażona w perlator w chwili jej zakupu. Jest to część wymienna - należy go czasem wykręcać, czyścić, a w razie zużycia wymienić na taki sam, lub wariant jeszcze bardziej oszczędny. Do starszych baterii istnieją perlatory uniwersalne z gwintem zewnętrznym, które nakręca się na zakończenie wylewki, a efekt jest taki, jak w nowocześniejszych bateriach – oszczędzamy dużą ilość wody.
2. Termostaty
Spotykane najczęściej w bateriach prysznicowych, wannowych, mniej licznie w umywalkowych. Wizualnie baterie termostatowe niewiele różnią się od tradycyjnych, wyróżnia je wnętrze, a dokładniej rodzaj zastosowanej głowicy. Jak działa termostat? Głowica termostatowa dostosowuje temperaturę strumienia wody to tej, która została wcześniej ustawiona przez użytkownika (blokada na bezpiecznym poziomie temperatury ok 38 stopni). Termostat ogranicza zużycie ciepłej wody (a więc najdroższej) dodając jej do zimnej tylko tyle, ile trzeba bez konieczności ciągłej regulacji temperatury. To oszczędność wody, energii i czasu.
3. Regulatory przepływu
Stanowią część konstrukcji baterii, deszczowni, rączek i węży prysznicowych i są odpowiedzialne za zmniejszenie maksymalnego dopuszczalnego przepływu wody. Wiele produktów oferowanych jest do wyboru w wariancie bez ogranicznika i z ogranicznikiem. Klienci sami mogą więc zdecydować, czy chcą wykorzystywać maksymalną wydajność swojej instalacji, czy jednak interesuje ich bardziej oszczędne, ekologiczne użytkowanie. Warto sobie uświadomić, że najczęściej odruchowo ustawiamy większy strumień wody, niż w rzeczywistości jest nam potrzebny. W przypadku zastosowania ogranicznika zwiększenie przepływu wody, także nieumyślne jest po prostu niemożliwe.
4. Baterie czasowe
Najczęściej stosowane w obiektach użyteczności publicznej, galeriach handlowych, kompleksach sportowych. Bateria czasowa uruchamiana jest przez użytkownika za pomocą przycisku. Wszystkie parametry tj. przepływ, temperatura wody i czas jej wypływu ustawia się raz, ew. zmienia w razie potrzeby. Każdorazowe użycie baterii odbywa się przy tych parametrach, które zostały wcześniej zdefiniowane. Po upłynięciu ustawionego czasu, automatycznie zamykany jest wypływ wody. W razie konieczności można ją uruchomić ponownie.
5. Armatura bezdotykowa
Jej działanie jest zbliżone do baterii czasowych, jednak mechanizm działania jest nieco inny. Wypływ wody nie jest ustawiany czasowo; odbywa się do momentu, gdy użytkownik baterii znajduje się w zasięgu sensora. Technologia dotyczy przede wszystkim baterii bedotykowych umywalkowych i coraz częściej spotkać ją można w mieszkaniach prywatnych, gdzie przyczynia się do dużych oszczędności. Z takiej baterii woda nie leci w trakcie mydlenia rąk, czy mycia zębów, jest natychmiast włączona w momencie, gdy dłonie zostaną zbliżone do czujnika podczerwieni i zamknięta równie błyskawicznie, gdy je stamtąd odsuniemy. Nie ma możliwości, aby np. przez nieuwagę czy roztargnienie pozostawić wodę niedomkniętą.
6. Miski bez kołnierza
Technologia specjalnego ukształtowania misek WC (określana przez producentów jako Rimfree, Rimless lub bez kołnierza) powiązana z innowacyjnym systemem spłukiwania, pozwala na zużycie mniejszej ilości wody. Większość misek Rimfree jest przystosowania do spłukiwania 3/6 litra, ale także 2/4 litra, co – łatwo obliczyć – stanowi oszczędność ok 30% w porównaniu do pojemności spłukiwania zwykłych misek. Rozwiązania bezkołnierzowe są dostępne w ofercie wszystkich przodujących producentów ceramiki.
Rozwiązań proekologicznych stosowanych w technologiach łazienkowych jest coraz więcej i z pewnością będzie ich przybywać. Dostępne są już głowice grzejnikowe wyposażone w specjalny czujnik – jeśli otworzymy okno i temperatura powietrza spadnie o kilka stopni, głowica automatycznie zamyka grzejnik, a także rozwiązanie ceramiczne będące połączeniem umywalki zintegrowanej ze spłuczką, powyżej skupiliśmy się wyłącznie na tych najbardziej popularnych i dostępnych już niemal na każdą kieszeń.