Jak dobrać oświetlenie do salonu?
2022 Dobrze oświetlony salon to nie tylko ładny wygląd, ale również komfort spędzania w nim czasu. Dopasowane oświetlenie jest niezbędne w każdym domu, szczególnie jesienią i zimą, kiedy dni są krótkie, a naturalnego światła słonecznego jest jak na lekarstwo. Dowiedz się jak dobrać to odpowiednie i cieszyć się przyjemnym wypoczynkiem w salonie.
Rodzaje oświetlenia do salonu
Mnogość oferowanych rodzajów lamp może zawrócić w głowie. Wybór odpowiedniego oświetlenia zależny jest od wielkości pomieszczenia, stylu w jakim jest ono urządzone, ale i sposobu spędzania w nim czasu. Źle dobrane oświetlenie w salonie może powodować u domowników dyskomfort, ale również uwydatnić mankamenty pomieszczenia, np. krzywizny ściany czy zaciemnić pomieszczenie. Właściwe oświetlenie to nie tylko rodzaj czy styl lamp, to również natężenie światła (ilość lumenów) oraz jego barwa. Dla dobrego rozświetlenia pomieszczenia przyjmuje się, że potrzeba od 200 do 400 lumenów na m².
Aranżując przestrzeń salonu, warto podzielić go na strefy. W ten sposób dobór odpowiedniego, odgrywającego swoją rolę oświetlenia nie będzie problemem.
- oświetlenie główne
W każdym pomieszczeniu niezależnie od tego, czy jest to salon czy kuchnia niezbędne jest światło główne, które dobrze rozświetli całe wnętrze. Barwa światła powinna być neutralna, dzięki czemu uzyskamy odpowiednie oświetlenie w pomieszczeniu. W przypadku centralnego światła wybierzmy spośród lamp wiszących, plafonów, żyrandoli czy lamp podsufitowych. W dużym salonie możliwe, że potrzebować będziemy więcej niż jednej lampy głównej lub takiej z kilkoma osobnymi kloszami, np. typu pająk, dzięki czemu rozświetlony zostanie każdy zakamarek pomieszczenia.
- strefa wypoczynkowa
W strefie przeznaczonej do wypoczynku warto postawić na delikatne, nastrojowe oświetlenie o ciepłej barwie. Idealnie sprawdzą się tutaj lampy stojące czy kinkiety z rozproszonym światłem, np. świecącym ku górze. Dzięki temu nie będą razić w oczy np. podczas oglądania telewizji, ale stworzą przytulny klimat idealny do relaksu. Do czytania czy innych czynności wymagających dobrego oświetlenia sprawdzą się lampy stołowe czy biurkowe z regulowanym kątem padania światła.
- jadalnia
Jadalnia to miejsce, w którym nie tylko spożywa się posiłki, spotyka z rodziną czy przyjaciółmi, ale często to miejsce odrabiania lekcji z dziećmi, czy grania w gry planszowe. Dlatego też w jadalni idealnie sprawdzi się mocniejsze, górne światło o neutralnej barwie. Wybór powinien paść na lampy wiszące czy podsufitowe pojedyncze lub z kilkoma kloszami, zamontowane w centralnym punkcie nad stołem.
Jak oświetlić salon z aneksem kuchennym
W przypadku oświetlenia salonu z aneksem kuchennym zasada doboru wygląda podobnie jak w samym salonie. Strefa kuchenna i strefa salonu powinny mieć osobne oświetlenie. W kuchni sufitowe jasne światło centralne oraz dodatkowo niezbędne oświetlenie blatu kuchennego. Blat to miejsce, które wymaga osobnego, odpowiednio jasnego oświetlenia. Dzięki temu, że przeważnie jest on usytuowany pod szafkami kuchennymi, możemy zamontować pod nimi reflektory, światła punktowe, lampy meblowe lub taśmy LED.
W zależności, jaką funkcję będzie pełnił salon dobierzmy oświetlenie odpowiednio do stref.
Światło dekoracyjne
Poza funkcją użytkową lampy pełnią również rolę akcentującą. Można wykorzystać je do podświetlenia ozdób, obrazów, półek z książkami czy nawet roślin. Takie dodatkowe oświetlenie sprawi, że nasz salon zyska wyjątkowy charakter. Światłami dekoracyjnymi mogą być taśmy LED, kinkiety, reflektory, lampy meblowe czy designerskie lampy stołowe. Wybór odpowiednich zależy od efektu jaki chcemy uzyskać pamiętać należy jedynie, że w przypadku lamp dekoracyjnych lepiej postawić na ciepłą barwę światła oraz lampy wyposażone w ściemniacze dzięki czemu odpowiednio dopasujemy natężenie światła.