Blat do łazienki - z czego wykonać?

30/08
2019
Zakup idealnego blatu do łazienki nie jest tak trudny, jak się wydaje. Wymaga jednak czasu i cierpliwości. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru należy rozważyć kilka opcji, w szczególności rodzaj materiału. Na jaki blat łazienkowy się zdecydować?

Blat do łazienki pod umywalkę


Rodzaj wybranego materiału decyduje o opcjach dotyczących ogólnego projektu, wymiarów, koloru i obróbki krawędzi blatu. Należy również zdecydować czy instalację blatu powierzymy firmie czy sami go zamontujemy. Wybór materiału nie powinien opierać się wyłącznie na wyglądzie. Chociaż styl jest bez wątpienia ważny, należy również wziąć pod uwagę trwałość, długoterminową wartość i koszty początkowe.



Oto najpopularniejsze materiały łazienkowe z których może być zbudowany blat do łazienki pod umywalkę:

  • granit,
  • kwarc,
  • marmur,
  • beton,
  • płytki,
  • laminat,
  • szkło z recyklingu,
  • drewno,
  • stal nierdzewna,
  • porcelana,
  • żywica.


Blat pod umywalkę z czego?


Istnieje wiele materiałów, z których możemy przygotować blat łazienkowy. Granit od dawna jest najbardziej pożądanym materiałem na blaty łazienkowe. Uwielbiany jest za swoją ogólną atrakcyjność i piękno. Jest dostępny w niemal nieograniczonej gamie kolorów, wzorów i stylów. Trwałość takiego blatu jest bardzo duża. Granit jest również odporny na ciepło i wilgoć. Jedynym prawdziwym minusem granitu jest cena. Kwarc w przeciwieństwie do granitu, jest kamieniem „inżynieryjnym”,  a nie kamieniem naturalnym. Największą zaletą kwarcu jest jego naturalna trwałość. W przeciwieństwie do granitu kwarc jest naturalnie wodoodporny i nie wymaga uszczelnienia. Materiał jest również odporny na plamy i bakterie. Kwarc jest prawie tak samo drogi jak granit.



Beton jest jednym z najnowszych materiałów używanych do tworzenia blatów łazienkowych i kuchennych. Beton wyróżnia się nowoczesnym wyglądem. Świetnie wygląda w nowoczesnych i współczesnych łazienkach. Należy zauważyć, że beton wymaga regularnej konserwacji. Woskowanie i uszczelnianie są konieczne ze względu na porowaty charakter materiału.  Cena materiału nie jest zbyt wysoka.

Płytki są jednym z najczęściej stosowanych materiałów na blaty po umywalkę. Istnieje wiele różnych wersji kolorystycznych oraz rozmiarów. Ich cena nie jest zbyt wysoka. Płytki ceramiczne są również odporne na ciepło, plamy, zarysowania i wilgoć.

Porcelana jest uwielbiana ze względu na jej oszałamiający wygląd. Blaty porcelanowe dostępne są w wielu kolorach, odcieniach, wzorach i wykończeniach. Inne zalety porcelany to łatwa konserwacja, a także wytrzymałość i odporność na odpryskiwanie, zarysowania, pękanie oraz ciepło. Podobnie jak wszystkie materiały, porcelana ma swoje wady. Najważniejsze z nich to to, że jest droga i wymaga profesjonalnej instalacji.

Żywiczne blaty łazienkowe są znane ze swojego piękna i trwałości. Blat wykonany jest z materiałów syntetycznych (najczęściej utwardzana żywica epoksydowa, akrylowa lub poliestrowa). Blat można dostosować do własnych potrzeb i preferencji. Style żywiczne są dostępne w szerokiej gamie kolorów, odcieni i wzorów, które pasują do stylu łazienki. Oprócz pięknego wyglądu, żywica jest również bardzo mocna i trwała. Blaty są odporne na zarysowania, ciepło i plamy. Zaletą żywicy jest również jej niska cena. Są jednym z najtańszych dostępnych materiałów.

Zabudowa pod umywalkę


Jednym ze sposobów poprawy wyglądu i funkcjonalności łazienki jest dobrze zbudowana, atrakcyjna szafka łazienkowa. Chociaż szafki łazienkowe mogą być stosunkowo drogie w zakupie, wcale nie są trudne do zbudowania. Zabudowa pod umywalkę, może pełnić rolę szafki łazienkowej. Zabudowę można wykonać z różnych materiałów.

Najbardziej popularnymi materiałami są drewno oraz płyty karton-gipsowe. Należy pamiętać, aby odpowiednio zaimpregnować te materiały, ponieważ w łazience jest duża wilgotność. Przed przystąpieniem do działań, dobrze jest wykonać projekt tej szafki. W projekcie należy uwzględnić doprowadzenie wody oraz odprowadzenie kanalizacji. Po wykonaniu konstrukcji można ją obudować np. płytkami czy innym wybranym materiałem.
Autor: Natalia Dur
Mogą Cię zainteresować: