6 sposobów na czystą łazienkę
01/09
2021 Łazienka jest niezwykle wymagającym pomieszczeniem, również w kwestii utrzymania jej w nieskazitelnej czystości. Co zrobić, aby sprzątanie łazienki nie było uciążliwe i czasochłonne? Poznaj kilka zasad!
2021 Łazienka jest niezwykle wymagającym pomieszczeniem, również w kwestii utrzymania jej w nieskazitelnej czystości. Co zrobić, aby sprzątanie łazienki nie było uciążliwe i czasochłonne? Poznaj kilka zasad!
Kluczem do sukcesu w walce o czystą łazienkę jest bez wątpienia systematyczność. Wykonując prace porządkowe stosunkowo często nie doprowadzisz do większych zabrudzeń, czy rozwoju bakterii, grzybów oraz pleśni. Warto również sięgać po sprawdzone produkty oraz sposoby, które pozwolą Ci szybko uporać się z łazienkowym bałaganem.
1. Lśniące płytki na podłodze i ścianach
Płytki ceramiczne są w łazience najtrudniejsze w utrzymaniu w czystości. Widać na nich wszystko: zacieki z wody oraz mydła, a także wszelkiej maści plamki i zabrudzenia. Jak je czyścić i zabezpieczyć przed kolejnymi zabrudzeniami? W sklepach AGD dostępne są specjalne emulsje do czyszczenia płytek, które je nabłyszczają i sprawiają, że stają się bardziej odporne na wilgoć i zabrudzenia. Ten sam efekt uzyskasz (taniej), stosując wosk do karoserii samochodowych: wystarczy przetrzeć nim płytki raz na pół roku – będą wolniej się brudzić.
2. Czyste i lśniące fugi
Jeśli chcesz, by Twoje fugi lśniły jak nowe, wcale nie musisz ich wymieniać. Fakt – zmiana czasem jest konieczna, ale tylko w wyjątkowo skrajnych przypadkach. Ważne, byś na początku sprawdził, czy odpowiednio się trzymają i czy nie są zbytnio zniszczone. Jeśli uznasz, że rzeczywiście z fugami jest wszystko dobrze, możesz podjąć się próby oczyszczenia ich z zabrudzeń. Metod jest wiele, od domowych po chemiczne.
A więc czym czyścić fugi? W sklepach chemicznych znajdziesz sporo preparatów, które pozwalają utrzymywać fugi w czystości. Można też sięgnąć po wspomniane i równie skuteczne domowe sposoby jak proszek do pieczenia naniesiony na fugi i pozostawiony na 30 minut, sodę oczyszczoną zmieszaną z octem w proporcji 1:1 czy sam ocet z wodą (1:2) i kropelką cytryny dla zabicia zapachu.
Chcesz czyścić fugi łatwiej? Zamiast standardowej zużytej szczoteczki do zębów wykorzystaj zużytą głowicę od szczoteczki elektrycznej – będzie znacznie łatwiej! Pamiętaj jedynie, by nie dociskać włosia zbyt mocno bo możesz uszkodzić fugi.
3. Pleśń w zakamarkach – pozbądź się jej błyskawicznie
Z czasem w zakamarkach fug i silikonu może pojawić się nalot pleśni – poza dedykowanymi preparatami usunąć można ją roztworem wody z octem (wystarczą 4 łyżki octu na pół szklanki wody). Wymieszaj oba produkty tak by stworzyły jednolitą masę. Za pomocą małej szczoteczki nanieś ją na fugi i odczekaj ok. 10-15 minut. Następnie spłucz wodą. Efekt gwarantowany!
4. Świeży zapach – gwarancja komfortowej łazienki
W łazience częstym problemem jest również nieświeży zapach: wilgotne ręczniki, domowe zapachy, kanalizacja. Wszystko to często powoduje, że w pomieszczeniu unosi się niezbyt przyjemna woń. Jak odświeżyć powietrze w łazience? Chemiczne odświeżacze w sprayu zazwyczaj jedynie maskują problem – poza tym mogą nie być w 100% bezpieczne dla naszego zdrowia. Dlatego warto samemu przygotować odświeżacze powietrza. Domowa mgiełka zapachowa na bazie olejków to zdrowa i ekologiczna alternatywa dla sklepowych odświeżaczy w sprayu. Jej przygotowanie jest bardzo proste i wymaga zaledwie kilku składników.
Będziesz potrzebować:
- Butelki ze spryskiwaczem,
- szklanki wody,
- olejku zapachowego np. różanego lub lawendowego,
- pół łyżeczki sody oczyszczonej.
Do buteleczki wlej kilka kropli olejku, wodę oraz dodaj sodę. Zakręć butelkę i mocno nią wstrząśnij i gotowe!
Ciekawą opcją jest również domowy dyfuzor zapachowy.
Do jego przygotowania zaopatrz się w:
- Buteleczkę lub mały wazonik,
- łyżeczkę alkoholu np. wódki,
- łyżeczkę sody oczyszczonej,
- olejek zapachowy np. cytrynowy,
- wodę,
- kilka rattanowych lub drewnianych patyczków.
Do wazonika lub buteleczki wlej wodę, alkohol, kilka kropli olejku eterycznego i dosyp sodę. Wymieszaj, a następnie włóż patyczki i domowy dyfuzor gotowy.
5. Pielęgnacja zamiast szorowania
Zastosowanie silnego środka usuwającego osady czy kamień jest niezwykle kuszące – nanieść, pozostawić, spłukać i gotowe. Niestety, wiele z nich zawiera ostre i czynne chemicznie substancje, które poza usuwaniem brudu i nalotu naruszają również powłokę akrylu czy chromu.
Ich częste stosowanie prowadzi do tego, że brud łatwiej wnika w mikroszczeliny i osadza się na sprzętach łazienkowych – w efekcie całość szybciej się brudzi. Zamiast stosować środki „do wszystkiego”, zainwestuj w dedykowane preparaty do konkretnych obszarów łazienki (kabina, akryl, chrom, ceramika) i nie używaj ostrych szczotek czy gąbek. Łazienka będzie dłużej wyglądać jak nowa.
6. Akcesoria, które zmniejszą nieład
Co potęguje wrażenie nieładu w łazience? Przede wszystkim stojące na podłodze akcesoria oraz zbyt duża liczba kosmetyków i preparatów ustawionych na półkach i szafkach. Warto o tym pamiętać, projektując łazienkę, i od razu zaplanować ją tak, by na wszystko znalazło się miejsce. Jeśli jednak nie planujesz generalnego remontu, to i tak możesz za pomocą kilku drobiazgów zmniejszyć wrażenie nieporządku w łazience.
W jaki sposób?
- Dobieraj kolor ręczników do barw wystroju łazienki i staraj się wywieszać je dla domowników kompletami – dzięki jednej kolorystycznej tonacji unikniesz wrażenia pstrokacizny.
- Chcesz łatwiej myć muszlę klozetową? Wymień tradycyjną, stojącą szczotkę do toalety na taką, którą możesz zawiesić w pojemniku przykręcanym do ściany w pobliżu sedesu.
- Zamiast kupować mydło do rąk w kolorowych pojemnikach, wybierz dozownik (dopasowany stylem do pozostałych akcesoriów) i przelewaj do niego mydło w płynie – to nie tylko wygodna i tańsza opcja, ale również dzięki dopasowaniu kolorystycznemu pojemnika masz w łazience o jeden gadżet mniej! Niektóre pojemniki (zazwyczaj te same serie, które mają podwieszane szczotki toaletowe) mają w zestawach również podwieszane dozowniki do mydła – dzięki nim nie zajmujesz cennego miejsca na umywalce.
- Zamykane kosze na bieliznę pozwolą Ci zmniejszyć bałagan spowodowany porozrzucaną w łazience odzieżą.